top of page

Najczęstsze pytania (FAQ)

Na rynku reklamuje się mnóstwo metod rzucania palenia, dlaczego mam wybrać EasyQuit?

 

Skuteczność EasyQuit opiera się na kompleksowym podejściu do problemu uzależnienia od nikotyny i wiedzy, jak skutecznie i prosto można się od tego uwolnić. Celem sesji EasyQuit jest danie Ci rzetelnej wiedzy, dlaczego i po co tak na prawdę palisz oraz pomoc w odnalezieniu motywacji do bycia wolnym i zdrowym człowiekiem. Dzięki EasyQuit, rzucenie palenia jest bardzo łatwe i nie wymaga silnej woli, wystarczy, że zrozumiesz mechanizm swojego uzależnienia i uświadomisz sobie, że powody, dla których uważałeś palenie za coś cennego, nie istnieją. Podczas sesji EasyQuit wykorzystywane są najnowocześniejsze narzędzia  coachingowe i psychologiczne.

 

Czy to prawda, że rzucenie palenia jest bardzo trudne i że mało komu udaje się za pierwszym razem?

 

Rzucenie palenia może być dziecinnie proste i bezbolesne, ale może być też bardzo trudne i obciążone wysokim ryzykiem dużego stresu oraz powrotu do nałogu. Wszystko zależy od tego, co wiesz na temat swojego nałogu, jaką masz motywację i jak się do tego zabierzesz. Trudność z rzuceniem palenia wynika z konfliktu motywacyjnego pomiędzy automatyczną (nieświadomą) i racjonalną (świadomą) częścią umysłu palacza. Część nieświadoma (uzależniona od nikotyny) chce palić, część racjonalna - chce rzucić. Motywacja części nieświadomej jest silniejsza. Jeżeli chcesz się zmusić do niepalenia metodą „silnej woli”, przygotuj się, że może być bardzo ciężko. Zamiast tego, trzeba zmotywować swoją część nieświadomą część osobowości do niepalenia oraz do zaspokajania ważnych dla niej potrzeb w sposób lepszy niż palenie. Właśnie to robimy na sesji EasyQuit.

 

Próbowałem już wszystkiego i nic nie zadziałało, dlaczego EasyQuit miałaby zadziałać?

 

Ja też próbowałem wszystkiego: metody „silnej woli”, straszenia się dramatycznymi skutkami palenia, akupunktury i elektroakupunktury, biorezonansu, nikotynowych terapii zastępczych (plastry, gumy), hipnozy i tybetańskich ziół. Nic nie pomogło. Kiedy odkryłem, jak to wszystko działa, dlaczego palę i dlaczego wcześniej nie mogłem rzucić, odstawiłem papierosy w połowie paczki, nigdy do nich nie wróciłem i nigdy mi ich nie brakowało.

 

A co, jeżeli znowu mi się nie uda?

 

Zawsze istnieje takie ryzyko, zwłaszcza jeżeli nie będziesz ściśle przestrzegał zaleceń poszkoleniowych. Wtedy możesz otrzymać zwrot pieniędzy, a wiedza, którą dostałeś podczas sesji EasyQuit pomoże Ci przy kolejnym podejściu do rzucenia, zwiększając jego skuteczność.

 

Brak mi silnej woli i boję się, że nawet jak odstawię papierosy, to długo nie wytrzymam. Co mogę zrobić?

 

Przeczytaj odpowiedź do pytania 2. Silna wola nie sprawdza się w rzucaniu palenia i wcale nie jest potrzebna. To, czego potrzebujesz, to wiedzy o nałogu i wiedzy, jak z nim skutecznie zerwać, a to dostajesz na sesji EasyQuit.

 

Z jednej strony, chciałbym rzucić palenie, a z drugiej, bardzo lubię palić, co mogę z tym zrobić, czy są nieszkodliwe papierosy np. papieros elektroniczny ?

 

Jeżeli chcesz być wolnym i zdrowym człowiekiem, zapomnij o papierosach, również elektronicznych. Nie są Ci do niczego potrzebne. Podczas sesji zrozumiesz, jak działa mechanizm, który sprawia, iż wydaje Ci się, że lubisz wciągać do płuc śmierdzący toksyczny dym. Kiedy będziesz to już wiedział, trudno Ci będzie się przekonać, że naprawdę to lubisz.

 

Życie bez papierosa do kawy i po obiedzie wydaje mi się straszne, może nie warto rzucać całkowicie i wystarczy ograniczyć palenie?

 

Chociaż z pozoru ograniczenie palenia może wydawać się zdrowsze, to w rzeczywistości jest jeszcze gorszym pomysłem, niż regularne palenie. Przy regularnym paleniu  palacz zwykle dochodzi do wniosku, że ma tego dosyć; przy ograniczeniu palenia, każdy papieros staje się dla palacza drogocennym skarbem, a chwila jego wypalenia, graniczy z nirwaną. Nie rób tego. W ten sposób tylko podtrzymujesz swój nałóg i wzmacniasz psychiczne uzależnienie. Tylko oddalasz się od rozwiązania problemu, jaki masz.

 

Chciałbym rzucić, ale boję się jak będę sobie radził ze stresem i trudnymi sytuacjami.  

 

Szczerze?  Kiedy rzucisz palenie będziesz sobie radzić ze stresem tysiąc razy lepiej niż z papierosem w zębach. Przekonanie palacza, że papieros pomaga mu radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami, jest złudzeniem wywoływanym przez uzależniony umysł. Badania naukowe przeprowadzone przez amerykańskich i australijskich psychiatrów jednoznacznie wykazały, że palacze zdecydowanie gorzej radzą sobie ze stresem i trudnymi emocjami, mają zaburzone mechanizmy racjonalnego myślenia i oceny sytuacji, są trzykrotnie bardziej podatni na depresję i nerwice.

 

Rzucałem już kilka razy i zawsze tęskniłem za papierosem, dlaczego tym razem ma być inaczej?

 

Rzucałeś z poczuciem, że tracisz coś cennego, bez czego Twoje życie nigdy nie będzie już takie fajne. W takiej sytuacji trudno, żebyś nie tęsknił. Narkoman też tęskni za strzykawką. Tym razem dowiesz się i zrozumiesz, że nic nie tracisz, a jedynie zyskujesz. Rzucając poczujesz ulgę i radość, że stałeś się wolny.

 

Czy to prawda, że palaczem jest się do końca życia?

 

Jeżeli rzucisz palenie metodą „silnej woli” i będzie temu towarzyszyło poczucie straty, może być tak, że długo jeszcze będziesz tęsknił za dymkiem, jak każdy chwilowo niepalący palacz. Jeżeli rzucisz bez poczucia, że tracisz coś cennego, nie będzie różnicy między Tobą a kimś, kto nigdy nie palił, z jednym wyjątkiem. Twój mózg zachowuje tzw. pamięć nałogu i jeżeli zapalisz papierosa, mechanizm uzależnienia uaktywni się na nowo, więc nie rób tego. 

 

Czy to prawda, że nawet jeżeli długo już się nie pali, to zapalenie jednego papierosa wystarcza, żeby wrócić do nałogu ? 

 

Tak, to prawda. Jeżeli zdecydowałeś się odstawić papierosy i wiesz już, że nic na tym nie tracisz, bo w ten sposób zwiększasz jakość swojego życia, to nie ma potrzeby, żebyś eksperymentował z zapaleniem „tylko jednego”. To nie jest Ci do niczego potrzebne. Jeżeli jednak to zrobisz, możliwe, że będziesz musiał zaczynać wszystko od początku.

 

Czy po rzuceniu palenia będę się źle czuć, a jeśli tak, to jak długo?

 

W ciągu około trzech tygodni od odstawienia papierosów, organizm oczyszcza się z nikotyny, a mózg przywraca równowagę neurochemiczną rozregulowaną nikotyną. W tym czasie możesz odczuwać różne objawy, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Zwykle są one ledwo zauważalne, tak że nawet trudno połączyć je z rzuceniem palenia. Z drugiej strony, możesz też odczuwać taką radość i energię, że nieprzyjemnych objawów w ogóle nie zauważysz. Jeżeli będziesz odczuwać głód nikotynowy i negatywne objawy psychiczne, będzie to oznaczało, że prawdopodobnie proces psychicznego uwolnienia się nie został dokończony. W takim wypadku, w żadnym razie nie sięgaj po papierosa i jak najszybciej zgłoś się na sesję podtrzymującą.

 

Czy do rzucenia palenia trzeba się jakoś przygotować?

 

Warto przygotować się psychicznie, poprzez wzbudzenie w sobie szczerego zamiaru rozstania się z nałogiem i chęci stania się wolnym i zdrowym człowiekiem. Warto też zapewnić sobie jakąś formę lubianej przez nas aktywności (najlepiej fizycznej) po tym jak przestaniemy palić. Należy pamiętać, że nuda jest jednym z czynników zwiększających ryzyko powrotu do nałogu.

 

Czy po rzuceniu palenia muszę coś robić?

 

Nie ma potrzeby zasadniczej zmiany Twojego dotychczasowego trybu życia, ale z doświadczenia wiem, że Twoje życie i tak się zmieni. Na lepsze. Zwykle rzucenie palenia jest wynikiem zwiększenia poziomu samoświadomości, co wiąże się również ze zmianą nawyków żywieniowych oraz trybu życia. Skoro więc zrobiłeś tak ważną dla siebie rzecz czemu nie pójść jeszcze dalej i nie zadbać o siebie w sposób holistyczny i przemyślany.

 

 

Czy warto jest rzucać palenie przy pomocy gum, plastrów i pastylek z nikotyną lub elektronicznego papierosa?

 

Wbrew reklamom nikotynowych terapii zastępczych, produkowanym przez firmy farmaceutyczne, skuteczność tego typu metod przy rzucaniu palenia jest, na dłuższą metę, znikoma. Skoro jesteś uzależniony od narkotyku, to założenie, że uwolnisz się od nałogu, jeżeli będziesz zażywał narkotyk w innej formie, jest nonsensem. Jeżeli zbudujesz w sobie silną motywację wewnętrzną do bycia zdrowym i wolnym, nie będziesz potrzebował żadnych wspomagaczy. O skuteczności papierosów elektronicznych, jeżeli chodzi o rzucanie palenia, niech świadczy fakt, że największe koncerny tytoniowe zaczynają inwestować w e-papierosy a 8 na 10 osób używających e-papierosy, pali regularnie zwykłe papierosy.

 

Podobno jest lekarstwo na uzależnienie od nikotyny, czy to prawda?

 

Są w tej chwili na rynku dwa lekarstwa na receptę, które rzekomo mają pomagać w walce z uzależnieniem. Są to silne leki psychotropowe o działaniu antydepresyjnym. Z badań amerykańskich psychiatrów wynika, że ich używanie znacznie zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa. Rzucanie palenia przy pomocy tych specyfików porównałbym do amputowania sobie stopy, w której czujesz ból, bo założyłeś zbyt ciasny but. Zamiast obcinać sobie stopę ściągnij ciasne buty. To sporo prostsze i mniej szkodliwe.

 

Chcę rzucić palenie, ale boję się, że utyję. Czy można przestać palić i nie przybrać na wadze?

 

Papierosy nie są sposobem dbania o szczupłą sylwetkę, a ich rzucenie wcale nie musi łączyć się z ryzykiem przytycia. Jeżeli po rzuceniu palenia nie zaczniesz więcej jeść i będziesz aktywny fizycznie, z łatwością zachowasz dobrą sylwetkę. 

 

Czy to prawda, że palenie papierosów negatywnie wpływa na psychikę i nastrój palacza?

 

Tak, to prawda. Ciągłe zatrucie i niedotlenienie mózgu oraz zaburzona nikotyną gospodarka neurochemiczna powodują, że przeciętny palacz czuje się permanentnie gorzej niż przeciętna osoba niepaląca. Według badań naukowych, palenie ponad trzykrotnie zwiększa ryzyko depresji, nerwicy oraz samobójstwa. 

 

Paliłem wiele lat i boję się, że moje życie bez papierosa będzie nudne i nieciekawe, co mogę zrobić, żeby tak się nie stało ?

 

Twoje życie będzie takie, jakim je sam stworzysz, a papierosy z całą pewnością nie dodają życiu kolorytu, uroku ani sensu. Wprost przeciwnie, zabijają smaki, zapachy, otępiają Twój umysł i odbierają Ci energię oraz zdrowie. Czy naprawdę sądzisz, że życie palacza jest bardziej ekscytujące i ciekawe niż osoby niepalącej? 

 

Czy można rzucić palenie na próbę?

 

Można, ale po co? Rzucanie „na próbę” z nadzieją, że może się uda – tj. może po jakimś czasie odechce mi się palić, nie ma większego sensu. Takie podejście do rzucania palenia jest z góry skazane na porażkę. Tylko silna motywacja i silne przekonanie, że więcej już nie zapalisz, pozwoli Ci skutecznie zerwać z nałogiem.

 

Jak można spowodować, żeby bliska nam osoba rzuciła palenie?

 

Nie ma jednej recepty na to, jak zachęcić kogoś do rzucenia. Trzeba mieć na uwadze, że palacz cierpi na uzależnienie od narkotyku, więc trzeba odnosić się do niego z wyrozumiałością. On nie pali, żeby nam zrobić na złość. Po prostu nie może przestać, bo nie wie jak. Trzeba z nim rozmawiać i zachęcać do szukania rozwiązań i pozytywnie go motywować. Gorąco zachęcam do namawiania osób palących, aby przynajmniej próbowały, korzystając z metod pracy z przyczyną nałogu, które dają rzeczywistą szansę na uwolnienie się.

 

Lubię palić i nie zamierzam rzucić, co w tym złego?

 

To Twoja decyzja i tylko Ty i Twoje najbliższe osoby będą ponosić jej konsekwencje. Nie będziemy Cię namawiać żebyś przestał palić, bo to Twoje życia a Ty jestes dorosłą osobą. Koncern tytoniowy, który produkuje markę Twoich ulubionych papierosów, firmy farmaceutyczne i budżet państwa napewno się ucieszą z Twojej decyzji. 

Zachęcamy Cię jedynie do tego, abyś dowiedział się co tak naprawdę robisz i komu oddajesz swoje pieniądze. Skoro podjęłeś decyzję o robieniu czegoś co Ci szkodzi, rób to z pełną świadomością.

 

bottom of page